Profesyonel | Barista Kahve Kursları | Barista Okulu

Anadolu Ajansı Kimsesiz ihtiyaç sahibi gençleri topluma kazandırma

Anadolu Ajansı Kimsesiz ihtiyaç sahibi gençleri topluma kazandırma

Mar 28, 2021

→ HABER KAYNAĞI: ANADOLU AJANSI

Çeşitli nedenlerle sokaklarda geçici veya sürekli olarak yaşamak zorunda kalan kimsesiz gençler, kötü alışkanlıklarından arındırıldıktan sonra Umut Çocukları Derneği aracılığıyla Yunus Çakmak’tan kahve kursu eğitimi alarak, hayatlarında yeni bir sayfa açmayı hedefliyor.

İstanbul

Bakırköy’deki Kahvemin Tadı Barista Okulu Akademisi’nde barista eğitimi alan kimsesiz ve ihtiyaç sahibi gençler, istihdam edilip topluma kazandırılmak istiyor.

Kimisi uzun yıllardır kimisi daha kısa süre sokaklarda kalarak yaşam mücadelesi veren kursiyerler, kahve uzmanı Yunus Çakmak’tan kahveye dair her şeyi öğreniyor.

Kahve Uzmanı Yunus Çakmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ortalama 15 yıldır kahve sektöründe olduğunu ve 6 yıldır kendi şirketinde kahve eğitimleri verdiğini söyledi.

Türkiye’de kahve üzerine büyük firmalara danışmanlık hizmeti verdiğini anlatan kahve uzmanı Çakmak, şu ana kadar 100’e yakın kimsesiz veya yardıma muhtaç kursiyere kahve eğitimi verdiğini kaydetti.

Uzman Barista Çakmak, eğitimini tamamlayan kursiyerlere sertifika verdiklerini ve bu kişilere iş bulma konusunda da yardımcı olduklarını belirtti.

Meslek sahibi oluyorlar

Kahve eğitimini almak isteyen kursiyerlerin kötü alışkanlıklardan arındırılmış olarak kursa geldiğini ve eğitimlerde zorlanmadığını dile getiren Çakmak, şöyle devam etti:

“Kahve eğitimi verip kendilerini meslek sahibi edindiriyoruz. Takibini de iş yönlendirmesi babında yapıyoruz, bir yere yerleştiriyoruz veya tavsiye ediyoruz. Mekan sahipleri birkaç yerde önyargıyla yaklaştı. ‘Bu daha önce bir şey kullandı, bunu çalıştıramayız’ tarzında 12-13 yerden bu şekilde tepki geldi. Bu önyargıları aşmamız gerekiyor. Yardımcı olmazsak bu insanlar ne yapsın? Adam ne güzel gelmiş, kahve eğitimi almış.”

“İyi bir barista olabiliyorlar”

Kahve Uzmanı Yunus Çakmak, eğitimlere ilişkin bilgi verirken, derslerin günlük 3-4 saat sürdüğünü ve eğitimin bir haftayı bulduğunu söyledi.

Eğitim boyunca kahvenin değişim iklimlerini, aşamalarını, demlemeyi, kahvedeki suyun sıcaklığını, tatsal profilleri, baristada olması gerekenleri öğrettiklerini anlatan Çakmak, “Kahveye ilk etapta yabancılık çekseler de daha sonra adapte olup iyi bir barista olabiliyorlar.” dedi.

Uzman Barista Çakmak, kursiyerlerden eğitim boyunca herhangi bir ücret talep etmediklerini dile getirdi.

“Biz topluma kazandırılacak, toplumda faydalı olabilecek insanlarız”

Kursiyerlerden İlyas Bozkurt, “sokak çocukları” algısının kötü bir algı olduğunu belirterek, “Biz topluma kazandırılacak, toplumda faydalı olabilecek insanlarız.” dedi.

KAYNAK ANADOLU AJANSI