Profesyonel | Barista Kahve Kursları | Barista Okulu

İstanbul Büyükşehir

İstanbul Büyükşehir

Ağu 5, 2016

ÇAKMAK UNESCO listesine giren kültürel mirasımız
türk kahvesini anlatıyor.

Türk mutfak ve geleneklerinin dünyaya armağan ettiği değerlerden Türk kahvesini Uzman Barista Yunus Çakmak anlattı. Kendine özgü pişirme tekniği ve sunumuyla eşsiz bir lezzete sahip olan Türk kahvesinin Anadolu’ya gelişi ve buradan Avrupa’nın kahve ile tanışmasını anlatan Barista Çakmak, güzel bir kahve yapmanın püf noktalarını da paylaştı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı, Kültürel Miras Koruma Müdürlüğü tarafından Filmgenetik Prodüksiyon’a “Kültürel Miraslarımız – Türk Kahvesi” adıyla hazırlatılan filmde Uzman Barista Yunus Çakmak Türk kahvesini anlattı.

 

2013 yılında UNESCO tarafından “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesine” alınarak, değeri uluslararası alanda da tescillenen Türk kahvesi için hazırlanan filmde Yunus Çakmak’ın görüşlerine yer verildi. Çakmak, kahvenin Türk mutfağına nasıl girdiği ve Türkler tarafından kahvenin nasıl benimsendiğini tarihsel süreçte anlattı. Çakmak’ın, aynı zamanda geleneksel bir Türk kahvesi yapmanın altın tüyolarını da filmde yer verildi.

İSTANBUL-BÜYÜKŞEHİR-BELEDİYESİ-VE-ÇAKMAK-KÜLTÜR-MİRASIMIZ-TÜRK-KAHVESİNİ-ANLATIYOR

  • İSTANBUL-BÜYÜKŞEHİR-BELEDİYESİ-VE-ÇAKMAK-KÜLTÜR-MİRASIMIZ-TÜRK-KAHVESİNİ-ANLATIYOR