Profesyonel | Barista Kahve Kursları | Barista Okulu

İSTESOB Röportajı

İSTESOB Röportajı

Oca 26, 2014

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

İŞTE MODERN SANATKARLIĞA BİR ÖRNEK YUNUS ÇAKMAK

BİR GİRİŞİMCİLİK BAŞARISI

Dar bir dünyaya sıkışmış kahvecilerimiz, kendilerini daha modern hale getirip, günümüz şartlarına uyum sağlayabilir mi? sorusunun cevabını canlı bir örnek üzerinden inceledik? Yunus Çakmak, genç yaşta atıldığı kahvecilik sektöründe başarılı olma yolunda hızla ilerleyen biri. Çok çeşitli kahve ürünleriyle sanatkarlığını konuşturan Çakmak meslektaşlarına, “Gelişmekten ve eğitimden kaçmayın” mesajı yolladı.

Yunus Çakmak; interneti etkin bir şekilde kullanıyor, araştırmayı seviyor ve eğitime dört elle sarılıyor. Yunus Çakmak,  İstiklal Caddesi’ndeki iş yerinin üst katını adeta bir laboratuara dönüştürmüş. Burada 500 kadar farklı bitki çayını, dünyanın çeşitli noktalarından getirilen kahveleri ince bir ustalıkla işleyen Çakmak, bir girişimci olma nedenleri şöyle açıkladı” İnsanlar artık sıradan ve gelenekselleşmiş uygulamalarla tatmin olmuyor. Daha iyisini ve yenisini istiyorlar. 21. yüzyılda her şeye kolayca ulaşmak bu kadar kolayken, bir girişimci olarak basit olma hakkımız yok” şeklinde konuştu.

Kahvecilik mesleğine yeni bir soluk getireceğine olan inancının tam olduğunu belirten Çakmak, mesleki eğitim konusunu da ağırlık vermiş. Paradan önce bilgi ve işine olan sevgisini en büyük hazinesi olarak gören Çakmak, arzu eden gençlere de eğitim vermeye hazır olduğunu ifade etti.

BÜYÜK KURULUŞLAR İNSANLARI KANDIRIYOR

Çakmak, vakumlu, içine hava doldurulmuş ambalajlarda satılan kahvelerin, çok kalitesiz ve üstelik son derece de sağlıksız olduğunu söyledi. Kahvenin esnaftan alınmasını tavsiye eden Çakmak şöyle devam etti.” Bizi kötü kahveye alıştırdılar, damak tadımızla oynadılar. Paketlerle satılan kahvelere 6 ay – 1 sene ömür biçiyorlar. Bunlar genetiği oynanmış, katkı maddeli kahveler.  Hâlbuki kahvenin bu kadar ömrü yoktur. Kahve kavrulduktan sonra 1 hafta içinde tüketilmelidir. Bunun için en doğrusu esnaftan alışveriş yapmak, onlar size taze kavrulmuş, has kahveyi verecektir” dedi.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Dergisi

  • 1
  • 2
  • 5
  • 3
  • 6
  • 4