Profesyonel | Barista Kahve Kursları | Barista Okulu

Kopi Luwak Kahvesi

Kopi Luwak Kahvesi

Mar 9, 2015

Endonezya’nın Java ve Sumatra bölgelerine özgü olan ve en alışılmadık işleme yöntemiyle işlenmiş kahveler “Kopi Luwak” ismiyle anılmaktadır. Bu işleme sürecinin en başında, bir tür misk kedisi olan ve ağaçlarda yaşayan, Paradoxurus yer alır. Bu kedinin en sevdiği yiyecekleri arasında kahve meyvesi bulunmaktandır. Meyveleri yiyip, etli kısmını sindirdikten sonra, artan çekirdekleri malüm yöntemle vücudundan atmaktadır. Atık çekirdekler orman zemininden, çiftçiler tarafından toplanır ve yıkanır. Bu aşamadan sonra çekirdekler, diğer kahve çekirdeklerinin geçtiği normal aşamalardan geçer – kavrulur ve öğütülürler.

Hayvan dışkısından kahve çekirdeği toplayıp, bununla kahve hazırlayıp, tadına bakmak, nasıl birinin aklına gelir diye düşünmüyor değil insan. Herhangi bir yerliye, kahveyi ağaçlardan toplamaktansa, yerden toplamak daha kolay gelmiş olabilir – bilemeyiz tabi. Ancak, toplama yönteminin tuhaflığından dolayı, dünyada çok az miktarda Kopi Luwak kahvesi üretilmektedir. Bu şekilde elde edilen kahvenin, başka herhangi bir kahveye benzemediği söylenmektedir. Tadımcılar, bu kahvenin tadını karamel ve çikolata izleri taşıyan, zengin ve okkalı gövdeye sahip bir tat olarak tarif etmektedir. Topraksı, küflü ve egzotik, bu tadı nitelemek için kullanılan diğer sıfatlardır. Gövdenin nerdeyse şurupsu ve çok yumuşak olduğu söylenmektedir.

Uzmanlar bu tat farkının, kısmen de olsa, kahve çekirdeklerinde doğal olarak bulunan potasyum tuzlarının, misk kedisinin sindirim sisteminde emilmesine bağlıyor. Kopi Luwak ismini taşıyan, çok nadir bulunan ve meraklılarının beher kilosuna 600$ ve hatta fazlasını vermeye hazır olduğu bu kahvenin hikayesi de budur.

  • Kopi Luwak Kahvesi kahvemin tadı 01
  • Kopi Luwak Kahvesi kahvemin tadı 02
  • Kopi Luwak Kahvesi kahvemin tadı 03
  • Kopi Luwak Kahvesi kahvemin tadı 04